Bazylika

Portret użytkownika aborawska

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie Bazylika świętego Stefana w Budapeszcie jest jednym z największych kościołów na Węgrzech. Nie bez powodu nosi właśnie to imię – święty Stefan to patron Węgier, a w bazylice jest przechowywana najważniejsza węgierska relikwia, zmumifikowana dłoń świętego.
Portret użytkownika aborawska

Bazylika św. Pawła za Murami

Bazylika świętego Pawła za murami powstała w miejscu, gdzie według tradycji został pochowany święty Paweł. To, co obecnie mogą oglądać turyści, jest rekonstrukcją zbudowaną po XIX-wiecznym pożarze, ale mimo to bazylika urzeka gotycką architekturą w otoczeniu zieleni. Pierwsza świątynia w tym miejscu została wybudowana w latach 386-440. Zgodnie z tradycją chrześcijańską właśnie tam święta Lucyna pochowała świętego Pawła po tym, jak zmarł męczeńską śmiercią. Pierwsza budowla składała się z pięciu naw i była większa niż ówczesna bazylika św. Piotra. Za czasów papieża Grzegorza Wielkiego nieco ją przebudowano, uzyskując tym samym dostęp do grobowca świętego Piotra.
Portret użytkownika aborawska

Bazylika św. Piotra

Bazylika Św. Piotra w Rzymie Bazylika św. Piotra w Watykanie to jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich, między innymi dlatego, że jest miejscem pochówku papieży. Jej zwiedzanie to jednak nie tylko przeżycie religijne, ale także prawdziwa gratka dla miłośników architektury i historii sztuki. W budowie bazyliki brali bowiem udział wybitni artyści, tacy jak Rafael czy Michał Anioł.
Portret użytkownika aborawska

Bazylika Św. Jana na Lateranie

Bazylika Św. Jana na Lateranie Bazylika św. Jana na Lateranie to obiekt skromny w porównaniu z niektórymi monumentalnymi zabytkami Rzymu, jednak absolutnie nie należy go z tego powodu pomijać w swoim planie zwiedzania miasta. Swoim znaczeniem przewyższa nawet bazylikę św. Piotra. O jego wadze świadczy choćby napis przy wejściu, mówiący o tym, że świątynia jest „matką i głową wszystkich kościołów Miasta i świata”. Bazylika św. Jana (a właściwie świętych Janów – Chrzciciela i Ewangelisty) jest jedną z czterech bazylik papieskich. W jej wnętrzu znajduje się jeden z symboli Stolicy Apostolskiej – tron papieski.